Zrzeczenie się roszczeń na przyszłość nie jest skuteczne
Nawet jeżeli pracownik oświadczy, że zrzeka się przyszłych roszczeń finansowych wobec pracodawcy, może o nie wystąpić. Firma będzie je musiała wypłacić, chyba że sąd uzna, że żądania naruszają klauzule generalne.
∑ Chciałbym zawrzeć z pracownikiem, który odchodzi z pracy, porozumienie, na podstawie którego wypłacę mu odszkodowanie w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia, w zamian za co on zobowiąże się do złożenia oświadczenia o braku roszczeń w stosunku do mnie. Czy zawarcie takiej umowy zabezpieczy mnie przed jego potencjalnymi roszczeniami? Czy taka umowa będzie skuteczna? Czy pracownik po wypłaceniu mu odszkodowania może dochodzić dalszych roszczeń z kodeksu pracy? – pyta czytelnik.
W interesie pracodawcy leży rozliczenie się z pracownikiem, który odchodzi z pracy, bez względu na podstawę ustania zatrudnienia (nawet w razie zastosowania dyscyplinarki). Jeśli pracodawca wypłaci należne pracownikowi świadczenia pieniężne takie jak np. ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, odprawę pieniężną czy odszkodowanie z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia albo wynagrodzenie za nadgodziny, nie musi obawiać się ewentualnego procesu. W mojej ocenie pracodawca, który dokonał takiego rozliczenia, nie potrzebuje już oświadczenia o braku roszczeń podpisanego przez pracownika, bo ono nie zmienia rzeczywistego stanu faktycznego i nie jest dowodem przesądzającym o braku roszczeń po stronie pracownika.
Kodeks pracy nie zawiera wprost odpowiedzi na pytanie, czy można zrzec się roszczeń wobec pracodawcy. Pomocne w tym będzie wypracowane przez judykaturę orzecznictwo....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta